Talerz wydaje się być niepozornym i mało skomplikowanym akcesorium. Ot, zwykły talerz, jakiego używamy każdego dnia podczas posiłków. Biorąc pod uwagę surowiec z jakiego powstał, Twój zwykły talerz może wbrew pozorom być zupełnie różny od talerza sąsiada. Jakie zatem talerze wybrać i czym, oprócz tego jak wyglądają, kierować się podczas ich zakupu? Gustomania poleca szereg różnych talerzy o różnorodnym przeznaczeniu. A zatem zwłaszcza talerze: porcelanowe, ceramiczne i szklane.
Ceramika
Talerze ceramiczne posiadają szereg zalet. Są stosunkowo niedrogie, nadają się do użytkowania ich na przykład w kuchenkach mikrofalowych, a nawet w piekarniku. Jeżeli zatem jesteś fanem odgrzewania potraw i to bezpośrednio na talerzu – wybieraj talerze tego typu. Ponadto ceramika jest stosunkowo twarda. Talerze wykonane z porcelitu, ponieważ najczęściej to on mieści się pod nieco szerszym pojęciem „ceramika”, są bardzo wygodne, nowoczesne i funkcjonalne. Można myć je w zmywarce. Jeżeli chodzi o ceramikę, to wszystko zależy także od takich aspektów jak jakość wykonania naczyń itp.
Porcelana
Talerze porcelanowe to już te z „wyższej półki”. Chińska bądź angielska porcelana są znane i cenione na całym świecie. Biorąc pod uwagę ich sposób powstawania zarówno ceramika jak i porcelana powstają podobnie. Jednak porcelana jest znacznie delikatniejsza, cieńsza, co jest wyraźnie zauważalne, kiedy bierzemy do jednej ręki talerz z porcelitu a do drugiej – z porcelany. Mimo to porcelana jest twarda niczym granit! Tymczasem jest również wytrzymała w konfrontacji ze zmywarką, zatem śmiało można myć naczynia z niej wykonane w ten sposób. Pamiętajmy jednak, że szczególnie starsze i cenne wyroby porcelanowe powinny unikać bezpośrednich kontaktów z kuchenką mikrofalową. Nawet, jeżeli porcelana jest mniej funkcjonalna od zwykłej ceramiki, to nadal uchodzi za szlachetną, a wyrobu na jej bazie potrafią być arcydziełami sztuki użytkowej.
Szkło
Czy talerz ze szkła to dobry pomysł? To zależy. Naturalnie talerz ze zwykłego szkła nie posłużyłby raczej nikomu długo. Tymczasem szklane talerze wytwarzane ze szkła hartowanego – to już zupełnie inna kwestia. Talerze takie są o wiele bardziej odporne na wysokie temperatury oraz wstrząsy, jednak w przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że nadal jest to, stosunkowo kruche ze swej natury, szkło. Talerze ze szkła, w różnych kolorach oraz wzorach, mogą okazać się jednak ciekawą alternatywą dla pozostałych rodzajów. Takie talerze są także za pan brat zarówno ze zmywarką do naczyń jak i mikrofalówką.
Co wybrać?
Ponieważ wszystkie te surowce wydają się mieć bardzo podobne właściwości wybór początkowo może wydawać się trudny. Pamiętajmy jednak o tym, że różnice, choć być może niewielkie, pomiędzy nimi są. Zastanawiasz się, czy wybrać naczynia porcelanowe czy ze szkła hartowanego? Otóż: jeżeli ma to być zastawa wykwintna, to bez dwóch zdań najlepiej sięgnąć po porcelanę. Jeżeli natomiast szukasz naczyń, które będą po prostu stosunkowo cienkie, ale nie muszą być przy tym wybitnie eleganckie i luksusowe – sięgnij po hartowane szkło, które ma więcej atutów praktycznych niż piękna, ale jednak bardzo cenna porcelana. Porcelanę wybrać warto również wówczas, kiedy naczynia mają stanowić prezent – na przykład ślubny. Kiedy natomiast myślisz sobie: co lepsze ceramika czy szkło?, pomyśl o tym, czy wolisz kiedy talerz jest gruby i wydaje się bardziej stabilny, czy też preferujesz może właśnie delikatne i cienkie naczynia, a zarazem odporne na ścieranie oraz wysokie temperatury. Pomyśl chwile po prostu, co lepiej trzyma Ci się w ręku i co lepiej do Ciebie pasuje. Jeżeli nadal masz wątpliwości możesz ewentualnie zamówić na przykład po jednym talerzu z każdego typu i sprawdzić jaki serwis będzie ostatecznie najbardziej odpowiedni właśnie dla Ciebie.
Co jest lepsze porcelana czy ceramika?
Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tą kwestią, pomyśl o przeznaczeniu konkretnych naczyń. Wszędzie tam, gdzie ma miejsce żywienie grupowe, ale nie jest to bardzo elegancki lokal a na przykład szpital czy stołówka w szkole, albo bar mleczny, na pewno nie warto kupować porcelanowych naczyń. Ceramika jest obecnie standardem nawet w średniej jakości restauracjach. Ceramika jest stosunkowo tania, co ma znaczenie wszędzie tam, gdzie z góry wiadomo, że osoba, która stłucze naczynia, nie poniesie za to materialnej odpowiedzialności. Jeżeli chodzi o kwestię: porcelana a ceramika różnice, wynikają one głównie ze statusu tych dwóch surowców oraz ich ceny właśnie. Ostatecznie zarówno zastawa ceramiczna jak i porcelanowa mogą wyglądać atrakcyjnie. Każdy jednak, kto miał kiedykolwiek do czynienia z obydwoma tymi materiałami porcelanę rozpozna w mgnieniu oka. Zwykle jest ona cieńsza, bardziej misternie zdobiona a same naczynia z niej powstałe, są wyraźnie wyższej klasy. Można określić je mianem „wysmakowane”. Na co dzień jednak, zwłaszcza, kiedy żyjemy w biegu, zupełnie wystarcza nam korzystanie z naczyń ceramicznych, które są wystarczająco atrakcyjne w przeciętnej kuchni.