Elementy zastawy stołowej potrafią sprawiać trudności i to nie tylko podczas oficjalnych sytuacji. Również w przypadku codziennych obiadów zdarza nam się zastanawiać jak rozstawić sztućce. Pora więc raz na zawsze przekonać się, po której stronie talerza położyć noże i łyżki, a po której widelce. Pozostają oczywiście jeszcze inne kwestie ustawienia zastawy stołowej… Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jakie zasady savoir-vivre należy wziąć sobie do serca!
Elementy zastawy stołowej - co powinno znaleźć się na stole podczas uroczystego obiadu?
Ustawienie zastawy stołowej i poprawne ułożenie sztućców to kwestie, które były dużo większym problemem w czasach, kiedy internet w telefonie nie był tak powszechny. Na szczęście obecnie odpowiedź na pytanie “zastawa stołowa jak ułożyć?” znajdziesz w kilka sekund! Nawet jeśli pora przyjęcia gości już się zbliża, z naszą pomocą z pewnością uda Ci się zadbać o aranżację stołu. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od zapoznania się z elementami zastawy stołowej. W europejskim kręgu kulturowym naczynia, których używamy do posiłku raczej nikogo nie zaskoczą, będą to bowiem talerze głębokie, talerze płytkie, talerze na przystawki oraz sałatę, kieliszki, szklanki, filiżanki, sztućce i na końcu - talerzyki deserowe. Do serwowania potraw używa się waz, półmisków, misek, karafek, dzbanków, sosjerek, a także naczyń na dodatki oraz przyprawy, takich jak solniczki i pieprzniczki. Oczywiście, zastawa stołu nie będzie taka sama podczas wesela i rodzinnego obiadu, w przypadku tej drugiej sytuacji zdecydowanie nie ma potrzeby wyciągania całego uroczystego serwisu. Savoir-vivre obowiązuje jednak nie tylko w Europie, warto więc zapoznać się też z zasadami ułożenia zastawy stołowej w innych kręgach kulturowych. Zwłaszcza jeśli organizujesz kolację, podczas której podawana będzie np. kuchnia japońska lub koreańska, dbając o szacunek dla innej kultury, należy dowiedzieć się, gdzie umieścić podstawkę na pałeczki oraz jak należy ich używać.
Ustawienie zastawy na stole - nakrycie podstawowe dla trzydaniowego obiadu, poprawne ułożenie sztućców
Zanim przejdziemy do tego, jak ustawić sztućce, najpierw należy omówić elementy zastawy stołowej w przypadku nakrycia podstawowego. Oferując gościom trzydaniowy obiad należy zadbać o to, aby przy talerzach znalazły się łyżka do zupy, nóż, widelec do dania głównego, widelczyk i łyżka deserowe, kieliszek do wina, kielich do wody oraz serweta lub serwetka. Poprawne ułożenie sztućców zacznij od noża - jego miejsce znajduje się po prawej stronie, ostrze natomiast musi być skierowane w lewo. Miejsce widelca jest po lewej stronie (brzuszek powinien być skierowany do dołu), a pomiędzy tymi dwoma sztućcami będzie się oczywiście znajdował talerz z daniem głównym oraz głęboki talerz. Przechodząc dalej, łyżkę do zupy kładzie się koło noża, po jego prawej stronie (nóż znajduje się przy talerzach, “na zewnątrz” łyżka). Kwestia jak rozkładać sztućce nie kończy się na tym - pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy odległość pomiędzy krawędzią stołu a utensyliami jest taka sama. Jeśli chodzi o widelczyk i łyżeczkę deserową, ich miejsce jest nad talerzem, aczkolwiek trzon widelczyka musi znajdować się po lewej stronie, natomiast łyżeczki - po prawej. Zastawa na stole nie będzie pełna bez kieliszków. Kieliszek do alkoholu ustawia się po prawej stronie, w tej samej linii co nakrycie deserowe. Wyżej postaw kieliszek lub szklankę na wodę. W przypadku, kiedy na kolacji serwowane będą różne rodzaje wina, na pierwszym miejscu postaw kieliszek do białego wina, następnie czerwonego, a na końcu na wodę.
Jak ułożyć zastawę stołową w przypadku wielu dań? Zadbaj o poprawność nakrycia rozszerzonego!
Zarówno rozłożenie, jak i używanie nakrycia podstawowego nie powinno nikomu sprawić problemów. Nakrycie rozszerzone może jednak przysporzyć kilku trudności - zwłaszcza, jeśli nie ma się wiedzy o poprawnym ułożeniu sztućców. Zastawa, w przypadku ilości dań większej niż trzy, będzie składała się z: dużego noża i widelca, widelca i noża do przystawek, widelca i noża do ryb, łyżki do zupy, widelczyka i łyżki deserowej, a także talerzyka na pieczywo, noża do masła, kieliszków (wino białe, czerwone, szampan, woda). Oczywiście, pośród wszystkich tych elementów zastawy stołowej nie może też zabraknąć serwety. Ustawienie zastawy stołowej zaczynamy od talerza, który wyznacza środek nakrycia. I właściwie nie ma tutaj większych różnic - noże i łyżkę, którymi posługujemy się prawą ręką, kładziemy po prawej stronie w kolejności od talerza: danie główne, ryby, zupa, nóż do przystawek). Po lewej stronie goście będą mieli widelce. Przy talerzu musi znaleźć się widelec do dania głównego, potem widelec do ryb, a następnie do przystawek. Warto, aby liczba sztućców po każdej stronie nie przekraczała trzech - nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu donosić resztę sztućców wtedy, kiedy przyjdzie pora ich użycia. Miejsce talerzyka na chleb jest natomiast po lewej stronie, po prawej ustawia się kieliszki do alkoholu oraz wody.