
W temacie porcelany wciąż słyszy się wiele nieprawdziwych informacji, zwłaszcza jeśli chodzi o to, jak należy o nią dbać. Jak myć porcelanę? Czy porcelanę można myć w zmywarce? Jak przechowywać porcelanę? Wszystkie te pytania są istotne, niezależnie od tego, czy właśnie odziedziczyłaś rodzinny serwis, czy może otrzymałaś piękny prezent lub po prostu sama zainwestowałaś w zakup wymarzonego zestawu talerzy oraz filiżanek. W naszym wpisie znajdziesz wszystkie informacje, dzięki którym będziesz cieszyć się porcelaną przez długie lata - zapraszamy do lektury!
Porcelana do zmywarki?! Dowiedz się więcej o unikalnych właściwościach porcelanowej ceramiki
Porcelana prezentuje się pięknie nie tylko na półce czy za szkłem, w kredensie, ale przede wszystkim wtedy, kiedy jest używana. Jednak po obiedzie lub kolacji, kiedy goście wrócą do swoich domów, to Tobie pozostanie rozstrzygnięcie kwestii “czy porcelanę można myć w zmywarce?”. Na szczęście odpowiedź na to pytanie jest twierdząca! Współczesna porcelana charakteryzują się unikalnymi właściwościami, wśród których wymienić można wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale też chemiczne oraz termiczne. W przypadku starej porcelany, która jest ręcznie malowana, lepiej nie ryzykować, warto jednak wiedzieć, że kruchość porcelany tak naprawdę dotyczy jej stanu przed wypaleniem. Jeśli więc Twoja zastawa jest oryginalna, ani wysoka, ani niska temperatura, ani też nacisk noża lub użycie w mikrofalówce czy piekarniku nie będą problemem! Zdecydowanie jest to duża korzyść i powód, dla którego ceramika ta sprawdza się nawet współcześnie, nawet jeśli musimy zastanawiać się, czy można włożyć porcelanę do zmywarki. Oczywiście, zanim nastawisz mycie naczyń, na wszelki wypadek upewnij się, co w tym temacie napisał producent, jednak na rynku z łatwością można znaleźć zestawy, które spokojnie mogą trafić do zmywarki.
Jak myć porcelanę bez detergentów? Poznaj domowe sposoby na to, jak zadbać o elegancką zastawę
Współczesny problem, jakim jest zestawienie “porcelana do zmywarki”, został już przez nas rozwiązany. Co jednak, jeśli nie możesz skorzystać z tego urządzenia, aby wyczyścić serwis lub zastawę? Stety bądź niestety, aby porcelana cieszyła oko, trzeba o nią odpowiednio zadbać. W zależności od tego, czy stara porcelana (lub nowa!) jest gładka, czy może ma złocenia lub jest ręcznie malowana, warto nauczyć się odpowiednich metod dotyczących jej czyszczenia. Przejdźmy więc do tego, jak myć porcelanę. Jeśli nie ona zdobiona w żaden sposób, wystarczy ciepła woda z mydłem oraz woda do płukania w podobnej temperaturze. Jeśli naczynia nie były używane, wystarczy wytrzeć je miękką ścierką lub miotełką, aby pozbyć się z nich warstwy kurzu - zwłaszcza, jeśli są one elementem ozdobnym salonu lub jadalni i po prostu cieszą oko. W przypadku porcelany dekoracyjnej śmiało korzystaj z mieszanki 1 litra zimnej wody oraz soku z jednej cytryny, a następnie wysusz wszystkie naczynia na ręczniku. Czyszczenie starej porcelany to natomiast inna para kaloszy, warto jednak poświęcić na to czas, aby cieszyć się rodzinną pamiątką. Jak się za to zabrać? Możesz użyć do tego waty, którą wcześniej nasączysz roztworem wody i wybielacza. Tak pozostawiony serwis lub zastawa po kilku godzinach (około 5-6) odzyskają dawny blask - nie zapomnij tylko przepłukać porcelany wodą! Wbrew pozorom, dbanie o ceramikę nie jest trudne, a po kilku razach z pewnością zyskasz większą pewność siebie w kwestiach dbania o te piękne naczynia.
Jak przechowywać porcelanę? Stojaki i szafki na porcelanę, dzięki którym zadbasz o zastawę
Stojaki na porcelanę, a może szafka na porcelanę - co wybrać? Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste, bo jeśli chodzi o to, jak przechowywać porcelanę, wystarczy odpowiedzieć: w suchym miejscu. Pytanie, czy chcesz, aby była ona wyeksponowana, czy może, przykładowo ze względu na dzieci, wolisz, aby była ona schowana w bezpiecznym miejscu. W przypadku, kiedy wybrałaś lub wybrałeś zdobioną porcelanę, albo specjalny przedmiot kolekcjonerski (tutaj przydadzą się stojaki na porcelanę), warto zaprezentować ją światu. Możesz to zrobić, trzymając tę piękną ceramikę w kredensie, bardzo ładnie prezentują się też witryny. Porcelanowe talerze z pięknymi wzorami często są także ozdobą kuchni - w takim przypadku lepiej jednak sprawdzą się pojedyncze elementy z różnymi ozdobami. Jeśli jednak w Twoim domu ciągle się coś dzieje, a dookoła biegają dzieci, psy i koty, lepiej będzie schować porcelanę w bezpieczny miejscu. O jaki zasadach przechowywania porcelany należy jeszcze pamiętać? Zadbaj o to, aby mebel z naczyniami nie był wystawiony na mocne działanie słonecznego światła. Jest to też istotne wtedy, kiedy chcesz, aby porcelana zawisła na ścianie. Długa ekspozycja na mocne światło może po prostu spowodować, że niektóre elementy wyblakną. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak przechowywać porcelanę podczas remontu, to pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu. Dokładnie owiń każdy element w papier i folię, porozdzielaj też naczynia miękkimi ręcznikami.